Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej dnia 20 marca 2012 r. w sprawie uzupełniania składu grupy inicjatywnej w referendum lokalnym

Państwowa Komisja Wyborcza, z uwagi na wątpliwości dotyczące uzupełniania składu grupy inicjatywnej w referendum lokalnym, wyjaśnia, co następuje.

Do grupy inicjatywnej w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego nie stosuje się odpowiednio przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.) dotyczących komitetów wyborczych.

W związku z tym możliwe jest uzupełnienie składu grupy inicjatywnej do czasu złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum, o którym mowa w art. 22 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U. Nr 88, poz. 985, z późn. zm.). Wycofanie się z grupy inicjatywnej po złożeniu takiego wniosku nie ma znaczenia prawnego. Należy bowiem zauważyć, że zgodnie z art. 4 powołanej ustawy, referendum przeprowadza się m. in. na wniosek określonej liczby uprawnionych do głosowania mieszkańców. W świetle tego przepisu, jak również art. 22 ust. 1 powołanej ustawy, wniosek o przeprowadzenie referendum jest więc wnioskiem mieszkańców, a nie grupy inicjatywnej. W związku z powyższym na kartach z podpisami poparcia mogą pozostać nazwiska członków pierwotnej grupy inicjatywnej.

 

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: Stefan J. Jaworski

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    17-03-2016 0:22

    Wprowadził:

    Bartosz Goździk

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij